czy dziala QOS [INACTIVE]

BrazilFW pomoc, dyskusje forum w jezyku Polskim

czy dziala QOS

Mensagempor Buz » Sex Jan 12, 2007 6:37 am

Prosze powiedziec czy zgodnie z ponizszymi screenami QOS dziala poprawnie ?


Imagem

Imagem

prosze o ewentualne wskazowki. Z gory dziekuje.
Buz
 

Mensagempor rafels » Sex Jan 12, 2007 7:41 pm

Hm.. Wydaje mi się, że jeśli skonfigurowałeś dodatkowo poszczególne filtry (high, medium, low) to powinno działać.
Ja używam czegoś podobnego, tylko SIMPLE (SFQ). Dopiero zaczynam rozgryzać QoS-a, więc zacząłem od wersji uproszczonej:
Mam 15 klas (po jednej dla każdego IP). Ustawiłem min. UL/DL po równo dla każdego (34kbit/260kbit) a max. UL/DL dowolnie ograniczałem. Wtedy działało (pięknie przycinało pasmo do zadanej wartości). Teraz dałem na "całkowite pobieranie" i mam max. jak trzeba. Tylko nie wiem czy to jest optymalne ustawienie (może "indywidualne" jest lepsze...?)
Zaznaczam, że mam opcję SIMPLE. Nie zależy mi na razie na konkretnych usługach. Skoro dany user chce całość przeznaczyć na P2P to jego sprawa, że w tym czasie ma problem z WWW. Pytanie tylko, czy dobrze rozumuję...? ;)
Może ktoś coś doradzić?
rafels
 

Mensagempor kania » Dom Jan 14, 2007 8:27 am

Ja przy kongifuracji QOS wspomagalem sie strona:
http://dolly.czi.cz/coyote/tutorial/qos-setup.asp

U mnie przy laczu 512/128 realne limity zrobilem na 496/112, wtedy ping do routera brzegowego mam max 100ms przy zapchanym uploadzie na maxa.

Klasy mam zdefiniowane jako "filtered"

Código: Selecionar todos
define_class_qos "1:1" "1:10" $COMP_DOWN $CLEAR_DOWNSTREAM $COMP_UP $CLEAR_UPSTREAM 192.168.2.2 #Lukas
define_class_qos "1:1" "1:11" $COMP_DOWN $CLEAR_DOWNSTREAM 64 $CLEAR_UPSTREAM 192.168.2.3 #Arek
define_class_qos "1:1" "1:12" $COMP_DOWN $CLEAR_DOWNSTREAM $COMP_UP $CLEAR_UPSTREAM 192.168.2.4 #Darek
define_class_qos "1:1" "1:13" $COMP_DOWN $CLEAR_DOWNSTREAM $COMP_UP $CLEAR_UPSTREAM 192.168.2.5 #Mooha
define_class_qos "1:1" "1:14" $COMP_DOWN $CLEAR_DOWNSTREAM $COMP_UP $CLEAR_UPSTREAM 192.168.2.6 #Patryk
define_class_qos "1:1" "1:15" $COMP_DOWN $CLEAR_DOWNSTREAM $COMP_UP $CLEAR_UPSTREAM 192.168.2.7 #Witek
define_class_qos "1:1" "1:16" 64 96 20 24 192.168.2.8 #Damian
define_class_qos "1:1" "1:17" 64 128 20 24 192.168.2.16/30 #DHCP 16-19
define_class_qos "1:1" "1:18" $COMP_DOWN $CLEAR_DOWNSTREAM $COMP_UP $CLEAR_UPSTREAM 192.168.2.9 #Ewa
....


Uzytkownik Damian ma przyciete lacze, placi mniej po prostu :)
IP ludzie maja z DHCP, kazdy ma rezerwacje do MAC-a sieciowki.
Jesli ktos podlaczy kompa dla ktorego nie ma rezerwacji IP( np laptop lub zmienil sieciowke) dostaje IP z przedzialu 16-19 (zdefinowane w dziale DHCP)
Te numery IP maja lacze wolniejsze, net bedzie chodzic, ale nie na full speed.

W paczce QOS-l7 mam taka konfiguracje:
Código: Selecionar todos
fast shoutcast #Winamp Stream
slow edonkey #osiołek :)
slow bittorrent #Torrent
slow directconnect #DC++
slow fasttrack #Kazaa
fast skypetoskype #Skype1
fast dns #DNS
slow gnutella #gnutella
slow ftp #


Generalnie chodzi o to, zeby p2p szlo na niski priorytet. Skype, DNS, radio z winampa na wysokim (czyli transmisja strumieniowa - dzwiek)
Reszta ruchu idzie na srednim priorytecie.
Nie popieram dawania HTTP na fast, jak pol sekundy pozniej zaladuje sie strona, to nawet nie zauwazysz, jak skype by sie zacial na pol sekundy, uslyszysz to na pewno :)
Editado pela última vez por kania em Dom Jan 14, 2007 8:40 am, em um total de 1 vez.
kania
 

Mensagempor kania » Dom Jan 14, 2007 8:39 am

A co do postu Buza, niepotrzebnie dales minimalne wysylanie dla IP 0.3 tak wysokie, pewnie to twoj komp :)

Rafels, jakie masz lacze? 15*260?
Pewnie nie... Jesli jeden user zabierze swoj przydzial , to zabierze jednoczesnie pasmo innym. Dzielenie "kazdemu po rowno" zadziala, jakbys mial 1Mbit i kazdemu dal max 256, wtedy nikt ze swoim transferem nie wejdzie na transfer innego
kania
 

Mensagempor rafels » Dom Jan 14, 2007 11:20 am

Ja mam łącze DSL4000, czyli 4000kbit/s download i 512kbit/s upload.
Sam już nie wiem co zrobić, żeby było sprawiedliwie i zarazem nic w uruchomionych usługach nie zgrzytało... :(
rafels
 

Mensagempor kania » Dom Jan 14, 2007 11:34 am

No przy takim laczu mozesz dac kazdemu po 256 downloadu, ale to nie jest rozwiazanie.
Po to wymyslono QOS, zeby filtrowac pakiety wg waznosci.
Wszystko zalezy od tego, jak sie umowiles z userami co do predkosci lacza.
Dac kazdemu po 512 max z wlaczonym priorytetowaniem pakietow i powinno smigac.
Ewentualnie ssaczom pozostawic 256, coby lacza nie przeciazali ;)
kania
 

Mensagempor rafels » Dom Jan 14, 2007 11:48 am

W którym pliku zawarte są te ustawienia filtra L7?
Mam wersję 2.28 i filtr L7 umieszczony jest w "Prostej konfiguracji firewall". Tam chyba tylko można blokować dane usługi a nie je ograniczać. Gdzie wpisać np.
slow edonkey
slow bittorrent

...?
rafels
 

Mensagempor neo@ » Dom Jan 14, 2007 1:31 pm

Musisz miec dodatek z tad http://dolly.czi.cz/coyote/ l7 , ja mam takie lacze jak ty daje po 512/64 tylko ze zrezygnowalem z klas na BF doskonale sie sprawdza Mikrotik razem z BF fadnie sie uzupelniaja 8)
no juz niedlugo 8 linia u mnie wytrzymuje 9600Kb :P
neo@
 

Mensagempor kania » Dom Jan 14, 2007 3:15 pm

Majac Mikrotika nie potrzebujesz BFW ;)
Mikrotika masz na PC, czy na WRAP?
kania
 

Mensagempor neo@ » Dom Jan 14, 2007 4:57 pm

2x WRAP RB 532(spiete WDS) uwazam ze doskonale sie uzupelnija razem z BF(prosotota obslugi sie liczy, dopiero raczkuje w sieciach dwa lata :D ), kupilem wraz z lvl4 licencji
neo@
 


Voltar para Polish Forum

Quem está online

Usuários navegando neste fórum: Nenhum usuário registrado e 3 visitantes

cron