QoS dynamiczny podzial lacza na trzech uzytkowniow [INACTIVE]

BrazilFW pomoc, dyskusje forum w jezyku Polskim

QoS dynamiczny podzial lacza na trzech uzytkowniow

Mensagempor elgolebio » Dom Nov 18, 2007 5:42 pm

Witam
Jako że walczę od ponad dwóch tygodni z ustawieniami QoS, bezskutecznie, tak też zwracam się z prośbą o pomoc. Mam łącze 2Mb w dialogu i według mnie dynamiczny podział pasma nie działa w tym QoS'ie. Moje potrzeby są bardzo precyzyjne. Chcę dynamicznie podzielić łacze na 3 użytkowników. Jedym słowem jeśli wszyscy zasysają po p2p czy np sciągają coś z sieci to chciałbym aby łącze dzieliło się RÓWNO na trzy częsci a w przypadku gdy korzysta tylko jeden użytkownik to żeby miał całe możliwe łącze dla Siebie. Wiem, ze to wykonalne ale ja po usilnych próbach wymiękam. Może ktos mi w tym pomoże. Najlepiej gdyby ktoś stowrzył mi taki skrypt (tylko jako poglądowy) nie musicie odwalać za mnie roboty, chcę sprawdzić czy to co robię jest dobrze. Mam nadzieję, że mnie tu nikt o ścianę nie rzuci :P za tą mała przysługę.
elgolebio
 

Mensagempor dido » Seg Nov 19, 2007 5:56 pm

ustawiales min i max łącza dla kazdego z tych 3 PC ?
dido
 

Mensagempor elgolebio » Seg Nov 19, 2007 6:39 pm

To jest przykładowa konfiguracja dla dwóch kompów, i niestety nie działa. Sam już nie wiem....

define_class_sfq "1:1" "1:11" 920 1840 256 512 192.168.0.131 #Parter
define_class_sfq "1:1" "1:12" 920 1840 256 512 192.168.0.185 #Lukasz
elgolebio
 

Mensagempor madoxx » Ter Nov 20, 2007 8:51 am

define_class_qos "1:1" "1:11" 920 1840 256 512 192.168.0.131 #Parter
define_class_qos "1:1" "1:12" 920 1840 256 512 192.168.0.185 #Lukasz

to powinno zadziałac
madoxx
 

Mensagempor elgolebio » Ter Nov 20, 2007 6:20 pm

Nic, dalej wydaje mi się, że nie działa. Ponadto którą opcję mam wybrać, jeśli chodzi o QoS ?

1.Skrypt BrazilFW (domyślna konfiguracja)
2. Skrypt BrazilFW (manualna konfiguracja)
3. Subntetting  Based QoS
4. Custom QOS script.

I do czego służy "Ustawienia klasy tempa" ?? Czy to się nie kłóci z dynamicznym podziałem ??

Ehh gubię sie w tym strasznie.
elgolebio
 

Re: QoS dynamiczny podzial lacza na trzech uzytkowniow

Mensagempor p-avel » Qua Jan 23, 2008 6:05 am

A nie jest tak żeby dzieliło na dwóch po równo to dla userów nie tworzymy odzielnych klas tylko korzystają z jednej i tak:
define_class_qos "1:1" "1:11" 920 1840 256 512 192.168.0.131 #Parter
define_class_qos "1:1" "1:11" 920 1840 256 512 192.168.0.185 #Lukasz
p-avel
 

Re: QoS dynamiczny podzial lacza na trzech uzytkowniow

Mensagempor dido » Qua Jan 23, 2008 7:27 pm

Zle masz klasy ustawione !
Wklej tak :

define_class_qos "1:1" "1:10" 920 1840 256 480 192.168.0.131 #Parter
define_class_qos "1:1" "1:11" 920 1840 256 480 192.168.0.185 #Lukasz

upload ci zmienilem z 512 na 480 ale lepiej zmien sobie go na 450 jeszcze, bo w dialogu nie masz tak jak w tp ze caly czas masz łącze takie jakie sadzisz ze masz.

A mowiles o 3 komputrerach a nie o 2 ?
dido
 

Re: QoS dynamiczny podzial lacza na trzech uzytkowniow

Mensagempor elgolebio » Qui Jan 24, 2008 7:10 am

Widzę, że część z was lubi archeologię ;). Ale spoko dzięki przyda się w przyszłośći. Zrezygnowłem z BrazilFW na rzecz Openwrt (kamikaze) i jest dobrze.
elgolebio
 

Re: QoS dynamiczny podzial lacza na trzech uzytkowniow

Mensagempor neo@ » Qui Jan 24, 2008 12:15 pm

Openwrt jak BF ma zalety i wady jesli chodzi o wydajnosc to raczej niema co porownywac co do qos moze by sie przyjzyc postą jurka i troszke poczytac jak działa htb badz IMQ
neo@
 

Re: QoS dynamiczny podzial lacza na trzech uzytkowniow

Mensagempor elgolebio » Qui Jan 24, 2008 12:38 pm

Bez przesady z tą wydajnością, mam tylko 4 komputery. Oczywiście, że BrazilFW jest lepszym rozwiązaniem ale nie do tak małej ilośći kompów.
elgolebio
 

Re: QoS dynamiczny podzial lacza na trzech uzytkowniow

Mensagempor dido » Sex Jan 25, 2008 9:20 am

Ja kiedys kupilem podzial pasma planeta Bm-500 chyba taki model, kurde co to był za syf na 10 osobach sie caly czas wieszal ,dopiero poczytalem an necie ze trzeba polowe rzeczy wylaczyc zeby to dzialalo,oddalem to bo szkoda słow .
FW dziala b. dobrze i jest 10 x tansze(koszt kompa)
dido
 

Re: QoS dynamiczny podzial lacza na trzech uzytkowniow

Mensagempor elgolebio » Sáb Jan 26, 2008 10:56 am

Taaa, z pewnością, jak się kupuje gówniany sprzęt to takie kwiatki wychodzą. Ja swój router kupiłem za 120zł (uzywany) WRT54GL i zarówno jego koszt jak i koszt eksploatacji jest o wiele tańszy od zastosowania choćby nawet najsłabszego PC'eta. Więc bez przesady. Ponadto napisałem już, że wgrany jest Kamikaze (openwrt), który jest stabilny jak mało co.
elgolebio
 

Re: QoS dynamiczny podzial lacza na trzech uzytkowniow

Mensagempor p-avel » Sáb Jan 26, 2008 6:23 pm

Akurat w mojej sieci jade na BM-500 i jakoś nie jest tak tragicznie i się nie wiesza bynajmniej nie pamiętam takiej sytuacji. Bmka obsługuje 21 ludków i nie chciało by mi sie jej zmieniać tylko że niema w niej QOS L7 a p2p jest to zmora dzisiejszych dni, co w sumie w tak małej sieci (20 osób na radiu) nie jest uciążliwe do wychwycenia i wystarczy dać znać osobie żeby zmniejszyła wysyłanie, ale chce spróbować jak bedzie działać wymiana plików pomiedzy użytkownik------>ftp------->użytkownik. Na radiu mam wycięte otoczenie sieciowe bo transfer był tragiczny pomiędzy użytkownikami ale jestem ciekaw co gdy ftp będzie, bo testowałem wymianę plików pomiędzy komp z karta i komp za apekiem i szło z max prędkością tyle że testy w pomieszczeniu zamkniętym a z chęcią zobacze jak to w szaszumionym eterze wyjdzie. Za bmke zapłaciłem 430zł i jestem zadowolony a chociażby z faktu mniejszych opłat za prąd i nie zastanawiasz sie jakby uciszyć tego kompa. Szukałem alternatywy i ją znalazłem oczywiście mówie o BrazilFW.
p-avel
 

Re: QoS dynamiczny podzial lacza na trzech uzytkowniow

Mensagempor neo@ » Dom Jan 27, 2008 8:20 am

W
Editado pela última vez por neo@ em Dom Jan 27, 2008 8:23 am, em um total de 1 vez.
neo@
 

Re: QoS dynamiczny podzial lacza na trzech uzytkowniow

Mensagempor neo@ » Dom Jan 27, 2008 8:22 am

Wracajac do temetu podzialu dyamiczego trzaba pomyslec jak dodac do bf narzedzie naszej polskiej produkcji http://niceshaper.jedwabny.net/ jest to rozwiazanie ktore zakomicie dziala na nnd zapewniajac dynamiczy podzial lacza moze uda kompilacja dla bf.
neo@
 

Re: QoS dynamiczny podzial lacza na trzech uzytkowniow

Mensagempor p-avel » Qua Jan 30, 2008 6:53 am

A moze skrypty iNET http://www.inet.one.pl/. Można by się zwrócić do Claudio w sprawie kompilacji paczek.
p-avel
 

Re: QoS dynamiczny podzial lacza na trzech uzytkowniow

Mensagempor jurek » Dom Fev 03, 2008 12:30 pm

Po dlugich testach wyszlo ze na standartowym brazilfw nie da sie zrobic dobrego, sprawiedliwego podzialu lacza. Nie pomoze tutaj niceshaper, czy zadne skrypty.
Bez IMQ (lub IFB) i bardziej zaawansowanych filtrow mieszajacych nigdy nie bedzie dobrze...

Postawilem juz jakis czas temu TinyGentoo ( http://gentoo-wiki.com/TinyGentoo ) i jest bez porownania.
Napisalem skrypty startowe, QOS i firewalla, wszystko dziala w ramie, dysk wykorzystywany jest tylko przy starcie systemu i backupie.
Dzieki interfejsowi wirutalnemu IFB mozna bez problemu ksztaltowac ruch przychodzacy, dzieje sie to jeszcze przed NAT, przez co filtr mieszajacy SRR widzi poprawne adresy.
Efekt jest taki ze zrezygnowalem z layer7 i skomplikowanego priorytetowania uslug, zostawilem tylko priorytet na DNS, ACK i ICMP (lacze ADSL).
Nie ma po co zmniejszac priorytetu programow P2P, transfer i tak podzieli sie po rowno. Nie ma znaczenia czy ktos ma wlaczonego torrenta czy wysyla poczte, transfer podzieli sie sprawiedliwie z bardzo duza dokladnoscia.
Moze za jakis czas udostepnie to co zrobilem, puki co jest to zbyt skomplikowane w konfiguracji i pewnie i tak nikomu by sie nie przydalo.
jurek
 


Voltar para Polish Forum

Quem está online

Usuários navegando neste fórum: Nenhum usuário registrado e 3 visitantes