QOS - wyjasnijcie mi dlaczego tak to dziala [INACTIVE]

BrazilFW pomoc, dyskusje forum w jezyku Polskim

QOS - wyjasnijcie mi dlaczego tak to dziala

Mensagempor dido » Seg Jan 30, 2006 5:27 pm

Witka
filtracje L7 wyrzucilem bo na nic sie nie godzi gdy jest wiecej uzyszkodników bo zapychaja se łącza np. nastawilem na 5kB uploadu min 10kB max i gosc jak uzywal skype ktory pobierał ok 4 kB wteyd nie mogl wejsc na strone bo probowalem tego na sobie przy priorytetach High na http,smtp itp. i najwidoczniej ,ale dobra nie o to mi chodzi wrócilem do starej konfiguracji ktora dla mnie byla o wiele lepsza czyli MANUAL QOS i podam wam teraz ustawienia

Konfiguracja QOS:

Skrypty: COYOTE_MANUAL

Downstream : 2000 kbit/s
Upstream : 430 kbit/s

Polaczenia o najwyzszym priorytecie w procentach : 50%
Polaczenia o normalnym priorytecie w procentach : 35%
Polaczenia o najnizszym priorytecie w procentach : 15%

Bezposredni fw->inet class w procentach : 10%

Lacze zarezerowane dla domyslej klasy predkosci pobierania : 5%
Lacze zarezerowane dla domyslej klasy predkosci wysylania : 5%


Ustawienia Burst sa takie jak programowe czyli nic w nich nie zmienialem
w kolejnosci
download 18-8-4
upload 8-4-2

i teraz moj problem opisze :

- daje ustawienia QOS tylko na high portami na www,ftp,smtp,po3 itd.

i zadnych nie daje priorytetow na p2p wtedy programy p2p mi lecą dobrze 200kB> a jesli dodam do tych ustawien p2p na low wtedy idzie mi cholernie wolno ok 20-30kBa wtedy jak patrze nikt nie zapycha łącza, jest w połowie wolne ,więc moim zdaniem jesli jest na low to powinno sciagac wiecej jesli nie jest uzywane polowa łącza.

czy ktos moze wie dlaczeog ?
dido
 

Mensagempor Hamski » Ter Jan 31, 2006 4:46 pm

1. Dales mu te 10 kb wpisujac w ustawienia 10 kb max i 5 min ? (jesli tak to wpisales jest to bledne :) jesli chciales mu dac prawdziwe 10 kb to trzeba wpisac w te ustawienia 80 kb 80/8=10kb :) )

2. Ustawiles to na low to lazi na low :D
Hamski
 

Mensagempor Visitante » Qua Fev 01, 2006 3:17 pm

przeciez napisalem u góry 10 KB czyli 80kb :P

czyli wsio dobrze tylko zle zrozumiales...:P

no nic no moze to tak ma działać... :x
Visitante
 

Mensagempor mcz » Dom Fev 05, 2006 4:49 pm

dido:Twoje wyjasnienia ustawien sa dla mnie lekko nie zrozumiale wiec czesciowo bede sie domyslal, wydaje mi sie ze blad tkwi w podstawowych ustawieniach i Twojego nie zrozumienia dzialania QOS w BrazilFW.

1 Jezeli masz wlaczone domyslny OQS cala siec wewnetrzna traktowana jest jak jeden komputer i z ustawien dzial tylko filtracja, KLASY NIE DZIALAJA.

2 MANUAL QOS rowniez dziaja filtry i dzialaja klasy. W samych klasach mozna wpisywac grupy wew IP jak i pojedynczy wew IP w obydwy przypadkach jest takze mozliwosc dania opcji SIMPLE lub FILTERED. W przypadku dania SIMPLE dzialaja tylko dane wpisane w formularzy dla danej klasy (np predkosc dla 1 wew IP) jezeli wlaczymy opcje FILTERED dodatkowo sa brane jeszcze pod uwage 3 priorytety czyli najnizszy,normalny,najwyzszy. Wtedy Twoje wyliczenia zaczynaja byc bledne.

Poza tym wszystkim calkowicie niepotrzebnie ustawilec http,ftp,pop3 na priorytet najwyzszy oraz zmieniales podzial procentowy lacza. BrazilFW potrafi czesciowo rozpoznawac protokoly domyslnie w najnizszym sa P2P, normalny http, ftp, pop3 i inne w najwyzszym leci strumnieniowe przesylanie danych czyli skype, wideokonferencje, rozmowy itp. Jezeli wrzuciles wszystko na najwyzszy priorytet 50% lacza i jeszcze do tego dajesz wideokonferencje okazuje sie ze lacze przestaje dzialac bo wszystko leci w jednym tunelu i nie ma miejsca wiec dlatego w QOS jest ten podzial.

Poza tym piselm juz jednego posta z moimi doswiadczeniami z QOS i wedlug mnie czym wiecej klas dla userow a na dodatek daje sie filtracje tym wieksza jest potrzebna moc obliczeniowa procesora. Ja mam 133MHz i powyzej 2 klas z filtracja jezeli ktos odpali P2P router sie zapycha i przestaje odpowiadac. Dla tych opcji wedlug mnie potrzeba jest 500MHz lub lepiej.
mcz
 

Mensagempor Hamski » Dom Fev 05, 2006 7:55 pm

Ja mam to wszystko co powiedziales (15 userow) i wszystko smiga jak nalezy mam nawet dobre pingi do gry :) dla mnie spoczkens..
Hamski
 

Mensagempor Visitante » Qua Fev 08, 2006 4:22 pm

czyli mam usunąć wszytskei ustawienia w QOS filtry i nie ma tam nic byc ? bo wszytskie podstawowe ustawienia sa juz wpisane w QOS tak ?
Visitante
 

Mensagempor slid3r_ » Qua Fev 08, 2006 4:38 pm

Hamski zapodaj mu calego configa potem sie zrobi jakiegos faq ;)
slid3r_
 

Mensagempor Visitante » Qui Fev 09, 2006 5:13 am

dobra wyrzucilem wszystkie wpisane filtry wpisalem wszytskie ustawienia domyslne w qos i teraz mnie ciekawi jeszcze 1 opcja a mianowicie :
Ustawienia Burst

czy bez wzgledu jakie sie ma łącze tu nic sie nie zmienia ?
Visitante
 

Mensagempor robsoniq » Qui Fev 16, 2006 10:14 pm

Anonymous escreveu:dobra wyrzucilem wszystkie wpisane filtry wpisalem wszytskie ustawienia domyslne w qos i teraz mnie ciekawi jeszcze 1 opcja a mianowicie :
Ustawienia Burst

czy bez wzgledu jakie sie ma łącze tu nic sie nie zmienia ?


Widze, ze Polacy dorobili sie swojego kacika :P Bardzo fajna sprawa.
Mimo iz aktualnie zakonczylem wspolprace z BrazilFW (Coyotem tez) to i tak uwazam ten system za jeden z najlepszych.
A jezeli chodzi o BURST najlepiej jej nie ruszac. Ustawienia w Brazillu sa optymalne i dzialaja prawidlowo w kazdych warunkach. Dokladniej mowiac BURST oznacza liczbe danych jaka moze zostac wyslana przez dana klase (grupe ip lub pojedyncze ip) zanim regula zacznie dzialac czyli zanim predkosc zacznie byc kontrolowana. Gdy ustawimy zbyt male wartosci to serwer bedzie mocno obciazony bo co chwile bedzie zajmowac sie klasami QoS nawet gdy user uzywa GG :P, natomiast jezeli damy zbyt duzy BURST to wtedy kontrola predkosci bedzie nieprecyzyjna tzn. uzyszodnik bedzie mogl "rozpedzic" sie do duzo wiekszej predkosci niz przewiduje to jego klasa.
robsoniq
 

Mensagempor dido » Sex Fev 17, 2006 9:12 am

i pYtanie kolejne po ustawieniu w :

prosta konfig. firewalla > Level 7 Protocols Filtering >

wpisuję do zablokowania p2p lecz po wczytaniu na nowo firewalla /qos nic się nie zmienia , dopiero działa po zresetowaniu calego FW ,
czy tylko w taki sposob można wyłączyć p2p ?
bo chciałęm zrobić sobie 2 profile aby w dzien działły p2p a po 20 zablokować żeby były lepsze pingi na grach, ale jeśli potrzebuje restarta całego FW to troche kiepsko bo taka opcja za bardzo nie wchodzi w grę.


JEDNAK COFAM Tą WYPOWIEDź BO PO RESTARCIE DZIALA BLOKOWANIE BEZ PONOWNEGO RESTARTU WIEC WIDZE ZE CZASAMI POTRZEBUJE RESTARTA ABY MU SIE TAM DOBRZE W GLOWIE POUSTAWIALO.
dido
 

Mensagempor mcz » Sex Fev 17, 2006 11:54 am

robsoniq: rozumiem ze jak piszesz ze zakonczyles wspolprace z BrazilFW i Coyote to od dluzszego czasu sie tym bawisz. Mam nadzieje ze bedziesz "wpadal" na forum i podzielisz sie swoja wiedza.
Jestem tez ciekaw dlaczego skonczyles wspolprace ??
mcz
 

Mensagempor Visitante » Sáb Fev 18, 2006 10:07 am

a co się dzieje w takiej sytuacji np. :

-łącze upload 512kb ( ok 65KB )

w tym 15 osób każdy z użyszkodników ma ustawione :
upload min 80 kb ( 10KB )

ktoś testował takie minimalne błędy ?
i chodzi mi że ludzie będą wszyscy online .
Visitante
 

Mensagempor Hamski » Sáb Fev 18, 2006 1:23 pm

Niezły HARD CORE :) ale sadze ze jest to do zrobienia. Trzeba by tu naprawde wprowadzic niezle ograniczenia na p2p i tym podobne smieci i powinno byc miodnie :D

EDIT: Zle przeczytalem (upload/download) jesli to upload masz 512 to masz raj :) Stary wystarczy nawet ze przydzielisz 48 (6) I nikt nie bedzie nazekal na to (Ja tak mam i wszyscy sa w niebo wzieci :D)
Hamski
 

Mensagempor dido » Sáb Fev 18, 2006 2:43 pm

MOżE KTOś KTO ZNA SIę NA PATCHU RRDStats package MóGłBY OPISAć JEGO OPCJE W NOWYM POśCIE ( głównie chodiz mi o tą zaawansowaną opcje jak jest opisane na stronie dolly ,bo to troche tam nie zrozumialem jest dla mnie :-) )


ktoś chętny ? ;]


acha i jeszcze jedno jak macie ustawione w % QOS ? tak jak jest automatycznie ? czyli 50-35-15 % ? < ja tak mam >
bo gnębią mnie programy p2p choć nie że działaja lecz o to że nie działają :-) wtedy jak mam je dane na LOW w filtrze L7 , nie wiem dlaczego właśnie , a jak je usune z tego filtra to od razu zmartwychwstają...
dido
 

Mensagempor kania » Sáb Fev 18, 2006 10:07 pm

dido escreveu:jak mam je dane na LOW w filtrze L7 , nie wiem dlaczego właśnie , a jak je usune z tego filtra to od razu zmartwychwstają...


U mnie podobnie niestety, jak da sie w L7 na low to nic nie działa i to niewazne czy protokół jest "good supported" (FTP, HTTP) czy mniej (wg strony http://l7-filter.sourceforge.net/protocols). Przelaczenie priorytetu na HIGH odblokowuje protokol, wiec cos tam jednak dziala...
kania
 

Mensagempor dido » Dom Fev 19, 2006 5:09 am

no dziwne to właśnie jest , bo jeśli ma 15% łącza to dlaczego on nie działa , jeśłi nawet połowy łącze nie jest obciążone , dziwne dziwne ....
ale jak sie zmieni w QOS stopniowanie % ( 50-35-15 ) jak sie da na LOW powiedzmy 20-25 % to wtedy cosik tam działają ale nie testowałem ich jak działają czy wykorzystują całe łącze jesli nikogo nie ma czy maja ogranicznik jakis tam w łepie wpisany .
dido
 

Mensagempor kania » Dom Fev 19, 2006 7:40 pm

Wszystko ruszylo z kopyta gdy zaladowalem najnowsza bete:
viewtopic.php?t=55113

Tylko RRDstats wyswietla na opak priorytety, LOW<->HIGH zamienione ze soba na wykresach (jutro moze przerobie skrypty od rysowania i bedzie git :D )
kania
 

Mensagempor dido » Dom Fev 19, 2006 8:18 pm

-mógłbyś opisać jak ustawiles priorytetowo rrd stat ?

-czy FW ma jakies zabezpieczenia przed włamaniem itp. ? czy tylko go chroni firewall ?


- jak wgrywancie nowe wersje ? od nowa ? czy da się jakos stara wersje przerobić zamienić pliki czy cos w tym stylu ?
dido
 

Mensagempor Hamski » Dom Fev 19, 2006 8:48 pm

- Nom glownie chroni go firewall (czy mozna to okreslic słowem "tylko" chyba nie. Jesli to dla ciebie za malo mozesz zalozyc kłudke :D)

- Jesli robie nowa dyskietke tej samej wersji to przenosze pliki z katalogu config na nowa dyskietke dzieki temu unikam wklepywania na nowo ustawien.

BTW: To temat o QOS (zreszta zalozony przez Ciebie :D) Jesli masz pytania sugestje na ten temat to wall je tu, pozostale wiadomosci w nowych tematach (o ile nie ma juz takiego ktory dotyczyl by wlasnie tej sprawy) Dzieki temu unikniemy tzw "burdelu" Nie chce byc tu zadnym nadgorliwym moderatorem, utrzymanie pozadku usprawni dalsza dzialalnosc tego forum
Hamski
 

Mensagempor dido » Seg Fev 20, 2006 5:06 am

Zaobserowałem coś takiego z opcji QOS :
upload mam ustawiony na 400kb na wszystkich , a tak czy siak mi leci więcej (512kb) a dlaczego?
bo kazdemu z osobna poustawialem min uploadu tylko ze zliczywszy to wychodzi w sumie ok 700kb bo bralem pod uwage ze nie wszyscy beda siedziec online w jednym czasie i tu mnie wlasnie zaskakuje qos że pozwala wysyłać więcej niz ma podane w opcji głównej.
dido
 


Voltar para Polish Forum

Quem está online

Usuários navegando neste fórum: Nenhum usuário registrado e 6 visitantes

cron