Romania ! [INACTIVE]

BrazilFW help discussions in other languages.

Romania !

Mensagempor oancea » Qui Jan 12, 2006 6:56 pm

Sa adumam toti romini de pe Brazil FW !!! :D
oancea
 

Mensagempor microbix » Sex Jan 27, 2006 8:42 am

Asa e postati aici care cunoasteti tutoriale cu poze etc.
Ma inscriu si eu sa postez. pina luni, 30 ian 2006 pregatesc ceva destul de compet, pas cu pas despre nat, port forwarding, qos (rezultate masurate cu netio) peste router
microbix
 

Mensagempor toxic » Sáb Fev 11, 2006 5:58 am

microbix si unde ai pus toate alea ca nu le gasesc :lol:
toxic
 

Mensagempor Robin_SA » Qua Mar 01, 2006 7:45 pm

Salutare. Cum convigem oamenii astia sa fac un add-on pentru un hub DC++. http://opendchub.sourceforge.net/ ar fi ideal.

Voi ce conexiuni aveti si cati useri deserveste BrazilFW?
Robin_SA
 

Mensagempor Robin_SA » Sex Mar 17, 2006 1:41 pm

nu prea se discuta pe aici in romana, ma asteptam la mai multi romani pe aici.
Un tutorial pentru QOS ar fi ideal pentru ca ma tot chinui de ceva timp si nu prea imi iese, orice ajutor e bine venit.
Robin_SA
 

Mensagempor Sinclaire » Seg Mar 27, 2006 6:54 pm

Salz lume , cam putini ! :P
Sinclaire
 

Mensagempor ivanpet » Ter Mar 28, 2006 4:05 am

salutare ..ma bucura initiativa voastra....stiti careva ? am pu**** gasi un addon pentru: chat local in LAN dupa BFW chiar si un forum ar fii misto sa punem toti useri din LAN sa se inteleaga pe el chiar si atunci cand poate fii intrerupta legatura la net....ar mai merg un server de mail ....hai ca daca mai propun multe deja seamana cu un distro full de Linux :D
ivanpet
 

Mensagempor Sinclaire » Ter Mar 28, 2006 7:35 am

chatul web sau un forum simplu html este usor de realizat . intri cu putty pe statia cu brazilfw ( sau poti si cu WinSCP in cazul in care ai addonul scp.tgz bagat ) . locatia serverului web existent ( webadminu` ) este var/html/htdocs . Acolo bagi toto ce vrei , HTML ma refer :p , iar index.html existent il redenumesti si pui link pe site-ul tau spre fisierul redenumit ( asta daca vrei sa mai ai webadmin ) . Atentie webadminu / site-ul pe care-l bagi merge numai in retea !!! Sper ca ai inteles ceva , am scris in graba , tre sa plec la munca ! Serverul de mail nu prea e recomandat , si nu prea e spatiu pentru el , in caz ca ai brazilfw pe floppy ( asa cum il am eu :P ) .
Eu vreau hubu` de DC neaparat !!!
Sinclaire
 

Salut

Mensagempor xxxloud » Sex Mar 31, 2006 4:06 am

A incercat cineva sa puna un proxy cu cache gen squid?... Daca da il rog sa posteze setarile care au dat cele mai bune rezultate... Multumesc
xxxloud
 

Mensagempor prezd » Qui Abr 20, 2006 9:07 am

Robin: cu qos as pu**** sa te ajut eu, ca am sapat pana mi-a crescut barba
si am scos un scirpt fainut, pt vreo 30'j de oameni, si 3 reltele locale.

Eu ma tot chinui sa leg o a doua conexiune la net pe servaru asta.
ceva experiente, idei >?

e buna si treaba cu hub de dc, da cred ca consuma cam mult procesor...
poate ne adunam cativa de-o incropim.
prezd
 

Mensagempor boban » Qui Abr 27, 2006 10:57 am

prezd, poti sa pui scriptul pt qos aici?
boban
 

cum se face o rutare de IP real ?

Mensagempor Amigo » Qua Mai 03, 2006 11:41 am

cine stie cum se poate ruta o clasa de Ip reala,pt. ca habar nam si altii miau spus ca pot face masquerading dar degeaba ca aicea nu merge cum miau spus ei.

Ma poate ajuta cineva ? unde trebe sa scriu si ce ?

multumesc anticipat
Amigo
 

Mensagempor InoX » Qui Mai 18, 2006 3:35 pm

Pai dai Disable NAT. Nimic altceva! Eu am 128 ipuri si merge de 2 ani foarte bine.
InoX
 

Am rutat Ip-uriile Reale si am facut un Firewall Cool.

Mensagempor Amigo » Qua Mai 31, 2006 4:09 am

mersi mult. da intradevar merge ok daca ii dau disable la NAT si pun pe calculatoarele interioare cele reale merge ok.

dar uite am facut un firewall cool si totul merge ok,prin iptables si blablala................

protectie de flood si toate cele .

e super acest mic linux . :D
Amigo
 

Mensagempor Sinclaire » Qua Jul 26, 2006 5:27 am

InoX sau careva care ati incercat, postati si voi niste exemple ( scripturi ) pt routarea ip-urilor reale in brazilfw si cum se face pas cu pas, ca eu nu ii dau de cap..... Mersi mult!
Sinclaire
 

salut

Mensagempor needcolors » Dom Ago 13, 2006 10:49 am

chiar pot face treaba cu acest linux? daca nu ma descurc ma ajutati? multumesc! :D
needcolors
 

Rezolvat !

Mensagempor Sinclaire » Seg Ago 14, 2006 11:22 am

Yeah .... am rezolvat si treaba cu ip-urile routabile , am fost eu chior , e super simplu de facut .... oricum , rupe tot Brazilu` asta :P si nici nu e pretentios...
Sinclaire
 

Mensagempor InoX » Qui Set 07, 2006 9:05 am

Daca ar fi o cale sa faca diferenta intre metro si internet ar fi perfect.
InoX
 

Mensagempor Max » Ter Set 12, 2006 9:33 pm

S-ar pu**** sa realizez una... daca mai asteptati un pic... :)
Max
 

Mensagempor InoX » Qua Set 20, 2006 5:21 pm

Ai reusit ceva?
InoX
 

Mensagempor eddy » Qui Set 21, 2006 9:22 pm

Mai oameni buni, nu stiu cum ati reusit sa-i dati de capat cu rutarea unei clase de ip publice ca eu nu reusesc nici mort, NAT este disabled ip-ul de pe interfata eth1 (spre intenet) x.x.x.2 mask 255.255.255.128, pe eth0 (spre reteaua locala) x.x.x.3 mask 255.255.255.128 adresa retelei x.x.x.0 broadcast x.x.x.127, la calculatoarele de pe reteaua interna am pus ip-uri x.x.x.4 ..... 126 mask 255.255.255.128 gateway am incercat si x.x.x.3 (adresa de pe eth0) si x.x.x.2 (adresa de pe eth1) si x.x.x.1 (routerul ISP-ului) DNS am incercat si x.x.x.3 (cu dhcp enabled pe brazilfw) si DNS-urile ISP-ului (cu dhcp disabled pe brazilfw). pingul merge pe adresele pana la adresa spre internet (x.x.x.3 si x.x.x.2) iar mai departe ioc, routerul ISP-ului nimic ... si bineinteles pe internet nimic. Ping de pe brazilfw la fel - ambele sale adrese (eth0 si eth1) si ip-urile publice din reteaua interna routerul ISP-ului nimic si bineinteles internet nimic. De mentionat daca pun NAT enabled, pe eth1 pun una din adresele publice (indiferent care din cele 128 alocate, mai putin adresa retelei, broadcast sau adresa routerului ISP-ului ... normal), gateway adresa routerului ISP-ului DNS dns-urile ISP-ului iar pe reteaua interna folosesc o clasa de ip privata totul functioneaza perfect.

Cei care ati rezolvat problema spuneti-mi, va rog, unde gresesc.
Trebuie instalate add-ons (bridge)???

In speranta unui ajutor pt. a rezolva problema va multumesc pentru timpul acordat de voi pentru a citi acest post.
eddy
 

Mensagempor eddy » Qui Set 21, 2006 9:46 pm

Scuze, in postul anterior am scris
1.dhcp enabled si dhcp diabled la testele cu serverele dns .... din cauza oboselii (ma chinui de vreo 12 ore cu minunea) este vorba de dns enabled / disabled pe brazilfw.
2.Poate nu m-am facut inteles la ping de pe brazilfw cu NAT disabled; ping merge pe adresele ip publice de pe reteaua interna si pe adresele de pe eth0 si eth1, nu merge mai departe pe adresa routerului providerului si pe internet.

Scuze inca odata.
eddy
 

Mensagempor eddy » Qui Set 21, 2006 11:31 pm

Citind postul lui Inox de pe forumul in engleza in care intreba de o eroare la testul adreselor de IP si a gateway-ului
IP Addresses ERROR
Checking if you are connected to the Internet [OK]
Checking if your Gateway is responding [OK]
Checking if your DNS is working [OK]
Checking if Gateway Address is in Internet network [OK]
Checking if Local IP is not in Internet network [OK]
Checking if Internet IP is not in Local network [OK]
Checking if Local IP follows Internal IP Standards [FAIL]
am dedus ca a rupt clasa de 128 de adrese in 2 deoarece
Checking if Local IP is not in Internet network [OK]
Checking if Internet IP is not in Local network [OK]
Acelasi lucru l-am facut si eu si am alocat pt. eth1 adresele publice x.x.x.2/255.255.255.192 iar pt. eth0 x.x.x.65/255.255.255.192, pt. calculatoarele din retea conectate la eth0 am folosit x.x.x.66 .... 126/255.255.255.192. Din nou aceeasi problema ping la eth0 (x.x.x.65) OK, ping la eth1 (x.x.x.2) OK, mai departe nimic nici ping la x.x.x.1 (ISP router) nici internet. In schimb cu configuratia asta de pe brazilfw raspunde la ping orice adresa (si calculatoarele din retea si etho si eth1 si routerul ISP si internet).
Intru din ce in ce mai mult in ceata.
eddy
 

Mensagempor InoX » Sex Set 22, 2006 6:57 am

Nu sunt rutate ipurile. Suna la provider. Oare sa fie vorba despre Astral? Ca sunt niste idioti. Am patit de vreo 7 ori chestia asta.
InoX
 

Mensagempor eddy » Sex Set 22, 2006 11:44 am

Ok, mersi. Nu e vorba de Astral ci de Artelecom/Romtelecom ca alt ISP nu e in zona. E vorba de un shdsl 1Mbps up / 1Mbps down banda garantata.
Mai am o intrebare; Cum sa setez adresele, sa fac o subclasa x.x.x.0/30 pt x.x.x.1 ISP router, x.x.x.2 eth1, x.x.x.3 broadcast si sa fac subclase separate pt eth0 si compurile din retea sau sa le pun pe toate in clasa x.x.x.0/25 (128 adrese)?
eddy
 

Mensagempor Znuff » Sáb Set 23, 2006 3:27 pm

Daca imi zici exact IP-urile iti zic eu care-i problema :-)
Putin traceroute si se rezolva...
Znuff
 

ipuri routabile

Mensagempor Sinclaire » Sex Set 29, 2006 6:50 pm

Deci , sa presupunem ca ai facut contract cu un provider si ti-a dat ip-ul 8x.5x.14.74, dupa care ti s-a alocat subnetul 8x.5x.250.192/27 .

1. Dezactivezi NAT
2. La internet configuration bagi ip-ul 8x.5x.14.74, gatewayu din contract si dns-urile
3. La local bagi 8x.5x.250.192, subnet 255.255.255.224
4. pentru utilizatorii din retea, gateway va fi 8x.5x.250.192 si dns-urile din contract ...

cam asta in mare ... daca am gresit ceva, announce me !

Oricum, iti recomand un calculator de ip-uri, iti usureaza munca ...
Sinclaire
 

intrebare ...

Mensagempor Sinclaire » Dom Out 01, 2006 11:25 am

e posibila adaugarea listei bgp a providerului, sau clasele de ip-uri metro, pe brazilfw ... ?? ... daca da cum ??...
Sinclaire
 

Mensagempor xplozia » Sáb Jan 06, 2007 6:20 am

Subsriu
xplozia
 

ajutor cu menu_inc

Mensagempor Wilfull » Seg Fev 05, 2007 5:44 pm

Am si eu o problema dar intai de toate tin sa mentionez ca sunt novice :P

Deci am pe server 106 ip si asa cum stiti qqs lucreza de la 10-90 cu id deci problema apare in menu_inc pentru a creea graficile separat pe ip asa cum poti sa i faci cand fiecare id corespunde pe fiecare ip dar acum e ceva de genul asta in qqs 192.168.101.4/30
..................8/30
cum faca sa scri sintaxa sau cum s-o numi chestia asta:
<a class="submenuitem" href="qos_specific.cgi?rrd=qos_112&caption=192.168.101.5" care e pt un singur ip sa o fac sa arate traficul pe cele patru ip din clasa sau pe fiecare in parte. Poate sunt confuz dar mai bine nu am putut sa ma exprim. Va multumesc.
Wilfull
 

Mensagempor microbix » Sex Fev 09, 2007 4:16 pm

intreaba pe dolly ca si asa mi-a sterst toate posturile de pe forum de cit ori a am intrabat ceva acolo la dolly.czi.cz
nu inteleg ce vrei sa faci, statistica per retea sau per ip in parte
microbix
 

Mensagempor Wilfull » Qui Mar 08, 2007 2:32 pm

Ce configurari pt fireawll trebuie facut pt protejarea ip din spatele servarului (ip reale) pt atacurie care vin de afara si nu numai, si ma refer la setarile pt ping of death, flood s.a.m.d daca aveti ceva mai elaborat si nu ma refer la blocarea unei clase de ip ca acess din afara in interior si viceversa si ceva care sa recunoasca un atacprecum un flooder si sa ii de drop la ip in cauza. la cati flooderi sunt acum imi iau neuroni razna si am spart cateva tastaturi de nervi. Nu fac alceva sa stau sa vad cine floodeza si sa tai accese. Daca exista o linie de comanda care se poate implementa in firewall va rog .... sunt la limita disperari nu mai vreau ... :cry:
Wilfull
 

Mensagempor Wilfull » Sex Mar 16, 2007 9:28 am

Am o prb si nu ii dau de cap imi aprar in arp table ip care nu sunt alocate in dhcp cu mac 00:00:00:00:00 si nu stiu care e sursa ceva virus sau un destept care are ceva pe calc cum fac sa nu mai dea ip catre mac asta si cum gasesc sursa daca are cineva idee ? Se aloca ip catre acest mac numai din ip nealocate in dhcp nu le vad ca fac trafic nici daca ar dori nu pot :D dar cum fac sa nu mai ia ip?

Si inca o mica prb cine site sa imi explice si mie imi apare in conections table conecxiune de tip SYN_SENT ce sunt ca vin de la ip extern catre ip intern?
Wilfull
 

Mensagempor radu_culcea » Qui Mai 03, 2007 3:52 pm

salz ro! :D

a reusit cineva separare metro de ext? am vazut ceva legat de asta prin forum, dar era in alta limba si nu prea am inteles mare lucru :(
radu_culcea
 

MAC 00:00:00:00:00:00

Mensagempor Iulian » Dom Nov 04, 2007 8:47 am

Wilfull escreveu:Am o prb si nu ii dau de cap imi aprar in arp table ip care nu sunt alocate in dhcp cu mac 00:00:00:00:00 si nu stiu care e sursa ceva virus sau un destept care are ceva pe calc cum fac sa nu mai dea ip catre mac asta si cum gasesc sursa daca are cineva idee ? Se aloca ip catre acest mac numai din ip nealocate in dhcp nu le vad ca fac trafic nici daca ar dori nu pot :D dar cum fac sa nu mai ia ip?

Si inca o mica prb cine site sa imi explice si mie imi apare in conections table conecxiune de tip SYN_SENT ce sunt ca vin de la ip extern catre ip intern?


Si eu m-am confruntat cu aceasta problema, insa nu-i o problema! Ti-apar cu mac 00:00:00:00:00:00 ip-urile nefolosite, dar catre care s-a facut trafic.
Ca sa te convingi, poti sa faci urmatorul experiment: da ping catre o adresa IP nefolosita si ai sa vezi ca imediat apare in ARP Table cu mac-ul 00:00:00:00:00:00. Va ramane acolo o perioada, dupa care va disparea.

Numai bine!
Editado pela última vez por Iulian em Seg Mar 09, 2009 6:48 pm, em um total de 1 vez.
Iulian
 

Re: Romania !

Mensagempor sato » Ter Dez 25, 2007 6:33 pm

eu pot sa ajut cu niste sfaturi pt configurarea wireless...intrebati daca va intereseaza..
sato
 

Re: Romania !

Mensagempor Robin_SA » Qua Jan 23, 2008 3:39 pm

cum ai reusit instalarea placii de retea ca din tutorialul de pe site nu prea am priceput mare lucru. Placa de retea e msi, pe net imi zice ca e cu cip ralink, windosul mi-o vede cu chip atheos.

e un amarat de msi pc60g-f si daca resesc sa integrez si wirelesul chiar e tare barazil aka coyote.

Sistemul e un p166 cu 32 ram dar am facut teste si pe sistemul de upgrade pIII la 450 cu 128mb fara nici un rezultat.

Ma gandeam sa trec pe monowall dar nici asta nu imi vede placa de retea. O sa incerc cu ubuntu macar sa vad cum o detecteaza.
Robin_SA
 

Re: Romania !

Mensagempor Robin_SA » Qua Jan 23, 2008 4:25 pm

revenind placa este cu chipset atheos 5212 si nu reusesc sub nici o forma sa o configurez.

am reusit pana la poza de mai jos...da mai departe

Imagem
Robin_SA
 

Re: Romania !

Mensagempor sato » Qui Jan 24, 2008 3:57 am

daca la wifi zice 'no wireless extensions' inseamna ca n-ai incarcat driverul corect...

oricum eu am cautat expres placa cu chipset atheros si nu altceva (nici macar ralink) pentru ca asa am vazut ca e recomandat pentru linux ....
sato
 

Re: Romania !

Mensagempor Robin_SA » Sex Jan 25, 2008 9:33 pm

Am stabilit ca placa este chip atheros dar cum ar trebui incarcat driverul?


Nu vreau acces point, doar internet pe laptop(deci fara bridge)
Robin_SA
 

Próximo

Voltar para Other Languages Forum

Quem está online

Usuários navegando neste fórum: Nenhum usuário registrado e 1 visitante